Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie na potrzeby świadczenia dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizacji reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Nocowanie.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności.
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Twoje dane Wirtualna Polska przetwarza w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby stosowania badań rynkowych w celu uzyskania informacji na temat odbiorców, którzy odwiedzają naszą witrynę i oglądają reklamy oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google’a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google’a - tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google’a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj.
Złotoryja -kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja) – położony na wzgórzu, gdzie na przełomie XII w. i XIII w. powstała osada g (Złotoryja)
Złotoryja -kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja
Kościół św. Mikołaja) – położony na wzgórzu, gdzie na przełomie XII w. i XIII w. powstała osada górników złota. Zdobi go okazały, XIV-wieczny portal z misterną dekoracją roślinną. Na zewnętrznych elewacjach zachowały się interesujące epitafia z czasów nowożytnych.
Należy do parafii rzymsko-katolickiej. 2 gotyckie portale z XIV w. Na zewnętrznych elewacjach kościoła liczne nagrobki, w tym nagrobki całopostaciowe.
Kościół św. Mikołaja występuje w źródłach od 1217 r. Najstarsza XIII wieczna budowla nie zachowała się, dwa istniejące gotyckie portale pochodzą z XIV w. Od XVII w. spełniał głównie rolę świątyni pogrzebowej. W 1813 r. wewnątrz kościoła znajdował się lazaret. Od XVI w. do 1962 r. użytkowany był przez protestantów. W 1964 r. przejęła go polska parafia katolicka nadając mu wezwanie św. Krzyża. Na początku XXI w. kościół wrócił do pierwotnego wezwania św. Mikołaja.
Na zewnętrznych elewacjach kościoła zachowały się liczne epitafia i tablice z XVI – XIX w. Przetrwał XIX wieczny wystrój jednonawowego wnętrza z piętrowymi emporami, drewnianą amboną oraz ołtarz. Organy z 1842 r. zostały rozebrane po II Wojnie Światowej.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału - bądź pierwszy!