Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie na potrzeby świadczenia dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizacji reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Nocowanie.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności.
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Twoje dane Wirtualna Polska przetwarza w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby stosowania badań rynkowych w celu uzyskania informacji na temat odbiorców, którzy odwiedzają naszą witrynę i oglądają reklamy oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google’a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google’a - tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google’a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj.
Na terenie muzeum - skansenu, zajmującego niemałą, bo 22 hektarową powierzchnię, znajdują się obiekty kaszubskiej architektury takie jak: chałupy, dwory i dworki, szkoła, kuźnia, karczmy, młyny, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze. W sumie jest 50 obiektów z Kaszub i Kociewia. Niektóre obiekty pochodzą z XVII wieku. Wiernie odtworzone wnętrza obiektów, autentyczne ich wyposażenie oraz w miarę sukcesywnie uruchamiane co jakiś czas urządzenia gospodarcze i przemysłowe sprawiają, że odwiedzający skansen mogą się czuć, jakby przenieśli się w czasie. Dodatkowym, niepozbawionym uroku atutem muzeum, jest przepiękne położenie nad jeziorem Radolne, jednym z pięciu jezior, tworzących tzw. Kaszubskie Morze, wśród lasów sosnowych.
Właśnie ów skansen jest główną atrakcją dla przebywających na Kaszubach w rejonie jeziora Wdzydze i Wdzydz Kiszewskich. Naprawdę warto go zobaczyć i zwiedzić, aby choć na chwilę przenieść się w inny, nie tak znów odległy czas.
Skansen we Wdzydzach Kiszewskich został założony przez małżeństwo Izydora i Teodorę Gulgowskich. Pierwotnie była to tylko jedna chałupa w której zgromadzili kolekcję kaszubskich czepców, malarstwa na szkle, mebli i sprzętów gospodarskich. W 1932 r. chałupa spłonęła w pożarze Wdzydzów, lecz po dwóch latach staraniem Teodory Gulgowskiej została odbudowana i wyposażona w oryginalne sprzęty.
W 1948 roku Teodora przekazała ową chałupę wraz z przyległym terenem na Skarb Państwa a w 1969 muzeum zostało przekształcone w samodzielny Kaszubski Park Etnograficzny.
Na terenie skansenu znajduje się grób obojga małżonków Gulgowskich. W miejscowości Iwiczno, gdzie urodził się Izydor Gulgowski, znajduje się poświęcona Izydorowi i Teodorze Izba Pamięci, a w gospodarstwie w którym urodził się Izydor, gospodarzą nadal Jego potomni.