Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie na potrzeby świadczenia dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizacji reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Nocowanie.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności.
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Twoje dane Wirtualna Polska przetwarza w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby stosowania badań rynkowych w celu uzyskania informacji na temat odbiorców, którzy odwiedzają naszą witrynę i oglądają reklamy oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google’a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google’a - tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google’a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj.
Pałac w Wysocku k. Jarosławia . W XVII wieku należał wraz z okolicznymi dobrami do Jana " Sobiepana " Zamoyskiego - / pięknie opisanego przez H. Sienkiewicza w (Wysocko)
Pałac w Wysocku k. Jarosławia . W XVII wieku należał wraz z okolicznymi dobrami do Jana " Sobiepana " Zamoyskiego - / pięknie opisanego przez H. Sienkiewicza w Potopie / . Następnie przeszedł na własność jego żony Marii Kazimiery d'Arquien . Urodziła Mu czwórkę dzieci ale żadne nie przeżyło 2 lat. Po śmierci Zamojskiego / w 1665 / - wyszła powtórnie za mąż za swoją młodzieńczą miłość Jana Sobieskiego - późniejszego /od 1672 roku / - króla Polski , jako Jana III . Janowi III Sobieskiemu urodziła 14 / czternaścioro / dzieci - z których do wieku dorosłego przeżyło tylko czwórka / trzech królewiczów , Jakub , Aleksander , Konstanty i królewna Teresa /. Jan III Sobieski wielokrotnie przebywał w dobrach żony w Wysocku , gdzie jak mówi tradycja , własnoręcznie zasadził w parku ponad 200 drzew , oraz dbał o rozbudowę i upiększanie pałacu. Po śmierci męża / w 1696 roku / , właścicielka Wysocka , Królowa Marysieńka Sobieska , wyjechała do Watykanu , gdzie 56 letnia wdowa / jak chce tradycja i plotka / , schroniła się pod skrzydła dawnego kochanka / z czasów kiedy był Nuncjuszem w Polsce a ona dworką królowej Marii Ludwiki Gonzagi , żony najpierw Króla Władysława IV Wazy a następnie Jana Kazimierza / - a obecnie , papieża Innocentego XII . Flirtowała również z jego następcą czyli Klemensem XI . Ten zdradzony , " wpadł w szał " i pozycja Marysieńki z dnia na dzień w Watykanie i Rzymie osłabła . Zamierzała wyjechać na dwór Francuski , ale Ludwik XIV zakazał jej przybycia na swój dwór i musiała w roku 1714 , aż do swej śmierci osiąść w swej rezydencji w Blois we Francji . Tam zmarła w roku 1716. Ile jest prawdy w tej historii nie wiadomo na pewno , ale Pałac i park w Wysocku ma piękną historię. Pałac w obecnym wyglądzie pochodzi z lat 20 - tych XVIII wieku wybudowany wg. projektu Giovanniego Spazzio . Gruntownie odnowiony w wieku XIX . Obecnie jest w nim Dom Pomocy Społecznej.
Komentarze
Ewa
Niestety całkowicie niedostępny, nawet do parku nie można wejść.