Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie na potrzeby świadczenia dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizacji reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Nocowanie.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności.
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Twoje dane Wirtualna Polska przetwarza w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby stosowania badań rynkowych w celu uzyskania informacji na temat odbiorców, którzy odwiedzają naszą witrynę i oglądają reklamy oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google’a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google’a - tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google’a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj.
Kościół katolicki znajdujący się w centrum Mikołajek Pomorskich przy ulicy Kościuszki
Niegdyś w Mikołajkach stał kościół (od 1250), ale uległ dewastacji w c (Mikołajki Pomorskie)
Kościół katolicki znajdujący się w centrum Mikołajek Pomorskich przy ulicy Kościuszki
Niegdyś w Mikołajkach stał kościół (od 1250), ale uległ dewastacji w czasie wojen szwedzkich, potwierdzają to dokumenty z 1647 r., następnie kościół Mikołajski pojawił się 17 marca 1678. Włączony do parafii w Krasnej Łące. Ponieważ świątynia uległa zagładzie, w 1883 rodzina Schreiberów ufundowała prywatną kaplicę, którą obsługiwał najpierw rezydent, a od 1889 proboszcz Krasnej Łąki. Nowy kościół pod wezwaniem Św. Antoniego Padewskiego zaczęto budować w 1896 a otworzono do w 1900 gdzie rozwija się do dziś. W kościele rozbrzmiewają rzadkie organy o tzw. romantycznym brzmieniu wybudowane w roku 1938 przez królewiecką firmę Bruno Goebel. Przy kościele pochowany jest ks. dr Feliks Schreiber, zasłużony w pracy na niwie społecznej na Warmii w II połowie XIX w. Teren wkoło kościoła to dawny teren cmentarny. Inny cmentarz, ofiar cholery z początku XVIII w znajduje się w lesie przy ul. Dzierzgońskiej. Aktualny pamięta okres wojen napoleońskich i został poszerzony o tereny darowane przez rodzinę Klatt. Istotne znaczenie dla zachowania struktury ludnościowej miejscowości (duży procent autochtonów) miał fakt, że ks. prał. Jan Falk był proboszczem w latach 1934-1964. Parafia odgrywała ważną rolę integrującą środowisko po wojnie. Co dwa lata w na początku stycznia odbywa się nabożeństwo ekumeniczne o wymiarze diecezjalym (na przemian z kościołem ewangelickim). Około 13 czerwca główna uroczystość patronalna połączona z ogólnodostępnym festynem parafialnym o profilu rodzinnym.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału - bądź pierwszy!