Ta witryna wykorzystuje pliki cookies i inne podobne technologie na potrzeby świadczenia dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizacji reklam, udostępniania funkcji mediów społecznościowych oraz analizowania ruchu w Internecie. Klikając „Akceptuję”, zgadzasz się na użycie technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych zarówno przez Nocowanie.pl, Wirtualną Polskę, Google, Facebook jak i innych naszych partnerów, o których dowiesz się więcej w Polityce Prywatności.
Twoje dane osobowe takie jak adres IP, identyfikatory urządzeń i identyfikatory plików cookies będą przetwarzane przez Wirtualną Polskę bez konieczności uprzedniego wyrażenia przez Ciebie zgody. Twoje dane Wirtualna Polska przetwarza w oparciu o uzasadniony interes na potrzeby stosowania badań rynkowych w celu uzyskania informacji na temat odbiorców, którzy odwiedzają naszą witrynę i oglądają reklamy oraz opracowywania i ulepszania produktów.
Twoje dane osobowe będą ponadto przetwarzane przez Wirtualną Polskę, Google’a i Facebooka na potrzeby wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam czy też pomiaru wydajności reklam, na podstawie Twojej dobrowolnej zgody, którą możesz w dowolnym momencie wycofać: w przypadku Wirtualnej Polski tutaj; Google’a - tutaj; Facebooka - tutaj.
Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych przez Wirtualną Polskę znajdziesz w Polityce Prywatności. Informacje o wykorzystywaniu danych przez Google’a znajdziesz tutaj, a przez Facebooka znajdziesz - tutaj.
Barcice.
Do 1882 r. w Barcicach istniał kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Była to kolejna świątynia - po wybudowanej w 1440 (?) z fundacji (Barcice Górne)
Barcice.
Do 1882 r. w Barcicach istniał kościół parafialny pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Była to kolejna świątynia - po wybudowanej w 1440 (?) z fundacji króla Władysława Warneńczyka. Kościół ten był budowlą z drewna modrzewiowego, jednonawową, z bogatym wyposażeniem. Spłonął w 1882 r., ale uratowano cenne obiekty, m.in. trzy zabytkowe ołtarze. Obecny murowany kościół pw. NMP Wniebowziętej, wzniesiony na miejscu dawnego, został konsekrowany w 1901 r. W jego wnętrzu znajduje się ocalałe z XIX-wiecznego pożaru wyposażenie. Późnorenesansowy (ok. 1600 r.) ołtarz główny ma charakter tryptyku w ramie architektonicznej. W polu środkowym umieszczony jest renesansowy obraz "Wniebowzięcie NMP", malowany na desce. Na skrzydłach znajdują się obrazy dwustronne - na awersach Matka Boska z Dzieciątkiem wśród chóru świętych dziewic, Chrystus wśród apostołów, Ojcowie Kościoła oraz święci biskupi, a na rewersach scena zwiastowania (gotyckie, z ok. 1470-1480). Należące do ołtarza zabytkowe tabernakulum ozdobione jest wizerunkami: Chrystusa Eucharystycznego na drzwiczkach oraz świętych Piotra i Pawła po bokach. Dwa ołtarze boczne są barokowe (2 poł. XVII w.), z barokowymi obrazami: św. Marii Magdaleny, św. Sebastiana, św. Mikołaja, św. Klary i św. Mikołaja obdarowującego. Kolejne dwa ołtarze boczne powstały w 1906 i 1924 r. Cenny krzyż z Panem Jezusem, tzw. Pasyjka, pochodzi z 1603 r. (został odnowiony w 1890 r.). We wnętrzu kościoła znajdują się też neobarokowe organy. Kute drzwi do zakrystii pochodzą prawdopodobnie z zamku ryterskiego. Opr. Ryszard Kumor, "Kurier Starosądecki", czerwiec 2005
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego materiału - bądź pierwszy!