⚐..IV Biesiada historyczna.Kościół filialny p.w. Niepokalanego Serca NMP(✞).(⧖⌬)w Komorowie k/Polanow  (Polanów)

9.2
10 ocen
Oceń to [średnia : 9.2/10]
Oceń ten materiał
Zamknij

✍.. mało kto decyduje się na wycieczkę do wsi Komorowo. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z drugiej połowy XIII w. W lokalnych dokumentach pojawia się ona przez kolejne stulecia jako de Cumerove, Cummerow albo Kumerow. Jej założyciele - ród Kumerow, przybyli w okolice Sławna spod miasta Demmin(dzisiaj:Demmin – miasto w północno-wschodnich Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie, w powiecie Mecklenburgische Seenplatte.) W wieku XVI wieś przeszła w ręce rodu Podewilsów. A stąd niedaleko do zamku(♖) Podewilsów w Kręgu .Kościół(✞) usytuowany jest na niewielkim wzniesieniu w centrum miejscowości.Powstał on nie później niż w połowie XV wieku.Przez ponad sto lat służył jako świątynia(✞) lokalnej parafii, swym zasięgiem obejmującej też Sierakowo Sławieńskie oraz Krąg.Swój status,stracił wraz z przejęciem Komorowa przez rodzinę Podewilsów,którzy wybudowali przyzamkową świątynię(✞).Widziałem ją ale tylko na zewnątrz. ............................................................................................................................................................................................................................................................................................................................. ✍..Przy kościele(✞) Komorowskim znajdował się cmentarz(⊎せ⊎) , którego powierzchnia sięgała około 1,5 ha. W XIX w. Jego część przekształcono na park(♤↟↟↟♧), od dwudziestolecia międzywojennego przynależny pobliskiemu dworowi .

Miejsce

Komentarze (2)

✍..Przy Konferencji Episkopatu Polski istnieje np. Zespół Biskupów ds Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja a brak np. ciała kolegialnego ds pomocy kościołom prowincjonalnym ,zniszczonym ale mającym dużą wartość historyczną. Może takowa istnieje ,ja jednak nie słyszałem,słowem będzie piękny kościół(✞) jak wybudują go wierni bo – świątynia✞ powinna być konsekrowana i wyróżniać się wielkością;....................................................................................................................................... ✯pięknem oraz odpowiadać normom liturgicznym,............................................................. ✯posiadać ołtarz(◖▫☧) wolno stojący, przy którym można celebrować zwróconym do wiernych,.................................................................................................................................... ✯odpowiednio umieszczone tabernakulum,.......................................................................... ✯ chrzcielnicę,................................................................................................................................ ✯ ambonę i ..../............................................................................................................................... ✯ ✯FOTEL(tak fotel) dla celebransa ㋡, jak również odpowiadające normom teologicznym obrazy itd............. Przejdźmy jednak dalej i przyjrzyjmy się baczniej owemu XV wiecznemu kościołowi(✞) w Komorowie....
✍..ważnym wydarzeniem w dziejach świątyni(✞) było umieszczenie w wieży spiżowego dzwonu ( ࿄ך )odlanego w 1569 r.W pierwszej połowie XVII w. ,kościół poddano pierwszemu, gruntownemu remontowi,wewnątrz pojawił się drewniany ołtarz, ambona oraz chrzcielnica.Świątynia wymaga pilnej interwencji; do remontu kwalifikuje się wieża⧊, z której osypują się cegły, nieszczelne okna, czy drewniane belki stropu pamiętające remont sprzed ponad 130 lat. W tej chwili sufit zastępują płyty pilśniowe. Widać je na zdjęciu http://www.nocowanie.pl/zdjecia/--iv-biesiada-historyczna-kosciol-filialny-p-w--niepokalanego-serca-nmp-w-komorowie-k-polanow-6.html....nie wygląda to zbyt imponująco ,tym bardziej iż w niektórych miejscach uwidaczniają się mokre plamy. Pomimo swej ciekawej historii oraz rzadko spotykanych zabytków niewiele osób pamięta o tym kościele(✞), a to negatywnie wpływa na czynione nieustannie zabiegi o pozyskanie środków na jego renowację. Piknik historyczno-edukacyjny jest jedną z form pozyskiwania funduszy remontowych. Ministerstwo kultury i dziedzictwa Narodowego wsparło częściowo remont ,ciągle jednak zbyt za mało aby można było spokojnie myśleć o jego renowacji. Wydaje się ,iż najmniej stanem odbudowy zainteresowany jest gospodarz. Gospodarz ale nie proboszcz(☥), ten zbyt wiele nie może uczynić ,chodzi o wyższe kościelne instancje, o wyższą administrację.

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!